ככה זה כשיש שיניים

נשכנים - מקל על הכאב נשכנים - מקל על הכאב

אין על החיוך התינוקי הממיס הזה. כן ההוא נטול השיניים. אבל כמו כל דבר שקורה בשנה הראשונה לחייהם של האנשים הקטנטנים גם שיניי החלב מגיעות בסוף. זה עלול להיות מלווה באי נוחות וחוסר שקט, לעיתים אף בחום קל וחולשה. כזכור, את השן הראשונה הקטנה הוציאה עוד בטיול לארגנטינה. וכעת מסתמן שעוד שלוש שיניים בדרכן אלינו. אחת נוספת בחניכיים התחתונות ועוד 2 חדשות בחניכיים העליונות.

בדרך להיות פור-שן

בדרך להיות פור-שן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כשילדתי, אמא שלי העבירה אליי את הספר "המדריך לטיפול בתינוק" מאת ד"ר מרים סטופארד, שליווה אותה כשאני ואחי היינו פספוסים. מאמינים שפעם לא היה אינטרנט, ולא כל התשובות לכל השאלות היו במרחק מקלדת?! אז אמנם הוא די מיושן והרבה דברים השתנו מאז הייתי בגילה של הפיצית, אך עדיין מדי פעם אני נהנת לעיין בו. לקרוא על תהליכי ההתפתחות הגופניים, השכליים, החברתיים ועוד של הקטנה (זה מהדברים שלא השתנו על אף הבדלי הזמן).

בפרק "התפתחות גופנית" מצוין נושא בקיעת השיניים "אין מועד קבוע לבקיעתה של השן הראשונה בפי התינוק. בדרך כלל בוקעות השיניים הראשונות בגיל 6 חודשים לערך, ולאחריהן מופיעות שיניים רבות נוספות עד מלאת לתינוק שנה אחת". לרוב תבקענה ראשונות השיניים התחתונות הקדמיות ואחריהן הקדמיות העליונות (החותכות), לאחר מכן השיניים משני צידי החותכות העליונות ואחריהן שתי השיניים משני צידי החותכות התחתונות.

אז מה עושים כדי לעזור לקטנטנים שלנו ולהקל עליהם את התהליך המעיק הזה? להלן כמה טיפים שעוזרים אצלנו –

נשכנים – זה רק נשמע כמו משהו שקשור בחדר המיטות אבל זה ממש לא, מדובר בצעצועי נשיכה לעיסים, להקל על כאבי בקיעת השיניים והגירוד שלעיתים מלווה את תהליך הבקיעה. קיימים בשוק נשכנים מסיליקון רך או קשה (אצלנו אוהבת את הרך), עם נוזל המתאים לקירור במקרר או בלעדיו. הקטנים מכניסים לפה, כמו כל דבר בערך בגיל הזה, ונושכים את הצעצוע כדי להקל על הכאב. אצלנו אגב, סרבנית המוצצים הפרטית שלי משתמשת גם במוצץ כנשכן.

נשכנים - מקל על הכאב

נשכנים – מקל על הכאב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ירקות קרים – אם הקטנים כבר בשלב המוצקים/אוכל אצבעות, ניתן לתת להם רצועות של ירקות חצי קשים מהמקרר, למשל מלפפון קר. עובד כמו נשכן פלוס ערך תזונתי וחינוך לאכילה עצמאית – שלוש ציפורים במכה. שימו לב, האכילה חייבת להיות בהשגחה מלאה בשל סכנה לחנק.

ג'ל להרגעת החניכיים – ישנם הרבה סוגי ג'ל להרגעת חניכיים, חלקם יעילים יותר וחלקם פחות, חלקם מתאימים לתינוקות וחלקם לא. אם בחרתם באופציה זו להקלה על הכאב הכרוך בהוצאת שיניים, אני ממליצה להתייעץ תחילה עם רופא הילדים.

תרופות להקלה על כאבים – גם כאן, בדומה לסעיף הקודם, יש מספר תרופות המקלות על חום וכאבים, אשר יכולות לסייע ולהקל על הכאב שבתהליך. לרוב מדובר בתרופות ללא מרשם המתאימות לקטנטנים. גם במקרה זה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים לפני השימוש.

Follow

Follow this blog

Get a weekly email of all new posts.

Email address