לישון כמו תינוק – כן בטח

השבוע שוחחתי עם חברה טובה שבתה חגגה לאחרונה ארבעה חודשים, היא סיפרה לי שהבת כנראה "חולה". כששאלתי "מה יש לה?", היא הסבירה שהיא ישנה פחות טוב בלילה וביום, בוכה יותר ועוד. לאחר מחשבה קצרה, "אה, נו זה בטח משבר ארבעה חודשים", עניתי. "מה זה?" שאלה אותי. ובכן הסברתי בקצרה, אך כיוון שאני לא מומחית גדולה בתחום שינת תינוקות (בלשון המעטה, שכן גם ממרום כמעט שנה אנחנו עוד חווים לילות לבנים), ביקשתי מרינת פרדו בלינקו, גננת יועצת שינה וממקימות עמוד הפייסבוק "מתעוררים להורות מאושרת" שתסביר בפירוט וכך היא אומרת –

אז מה זה בעצם "משבר ארבעה חודשים"?
הרבה הורים טרוטי עיניים שואלים אותי "מה קרה לילד שלי"? משבר הארבעה מאופיין לרוב בכמה פרמטרים :
1. התינוק בסביבות גיל 4 חודשים (16 -20 שבועות).
2. תינוק מתעורר הרבה פעמים בלילה, גם אם עד עכשיו ישן רצוף.
3. קושי גדול להרדים ביום, תינוק לפעמים מתנגד לשינה למרות העייפות, השכבות ארוכות יותר ומלאות בכי.
4. התינוק חוזר לבקש אוכל בלילה, גם אם כבר לא אוכל בלילה, או אכל פעם אחת בלבד, אוכל פחות טוב במהלך היום, דעתו מוסחת בקלות .
5. שנות היום מתקצרות אפילו ל20 דק' תנומה.
6. הם זקוקים פתאום ליותר מגע פיזי, דורשים יותר "ידיים" או חיבוק.

למה זה קורה? או במילים אחרות מה עשיתי לא טוב?
אז הבשורה הטובה היא שזה לא תלוי בכם, זה לא נגרם בגלל משהו שעשיתם, אין לכם שום אפשרות למנוע או לתקן את זה, זה פשוט קורה. בגיל ארבעה חודשים בערך, רוב התינוקות מבצעים קפיצה קוגנטיבית והתפתחותית אדירה, הם הופכים מצעצוע חמוד שאפשר להעביר מיד ליד, לתינוק מתוק, שמגיב, צוחק, מחייך, מתהפך. כל זה מצריך מהגוף הקטן שלהם אנרגיות וכמובן זמן תרגול.

למרות הקושי הגדול שמתלווה לתקופה הזו, לא באמת אפשר (או צריך) לקרוא לה רגרסיה, כי התפתחות תינוקות (גם שנתם) היא לעולם לא קו ישר, היא עולה ויורדת כשהמטרה היא להפוך את התינוקות חסרי הישע שלנו לבני אדם קטנים. זו דרכו של התינוק שלנו "לשכלל מערכות" מחזורי השינה שלו מתקצרים כיוון שמתאימים עצמם למחזור שינה של ילדים גדולים יותר ופחות של תינוקות בני יומם, התינוק ער לסביבה, מתקשר איתה, לומד הקשר של סיבה ותוצאה וכמובן איך אפשר להשפיע על הסביבה.

מה אפשר לעשות?
1. לא לבצע שינויים גדולים בהרגלי השינה לטוב או לרע, כלומר לא לנסות ללמד את התינוק בן הארבעה חודשים להירדם עצמאית או להעביר לחדר נפרד. מצד שני, לא לעבור ללינה משותפת רק כי מתעורר פעם אחת יותר במהלך הלילה, זה כנראה לא הזמן הטוב ביותר לשינוי הזה.
2. נסו לגייס כמה שיותר עזרה לשעות הקשות, ללכת לישון יותר מוקדם ובאופן כללי להבין שלא רק אתם עייפים, גם תינוקכם עייף מאוד.
3. הקפידו על חלונות השינה (*טבלת חלונות השינה לפי גילאים מצורפת בהמשך) ונסו להימנע עד כמה שאפשר ממצב של עייפות יתר.
4. אם אין לכם טקס שינה מסודר במהלך היום, זה הזמן להתחיל. נסו להרגיע את התינוק, להוריד הילוך ולהשקיט גירויים לפני שנת היום שלו .

והכי חשוב – לנשום עמוק ולהבין שזה טבעי, זה קורה כמעט לכולם וזה גם יכול לעבור אם נדע מה לעשות.

אז מה הם חלונות השינה המתאימים לילדכם אתם שואלים?
להלן טבלת חלונות השינה לפי גילאים שתקל –

טבלת חלונות שינה על פי רינת פרדו בלינקו

טבלת חלונות שינה על פי רינת פרדו בלינקו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בברכת שינה עריבה לכל ההורים העייפים!

תגובות

 1. ג׳ינג׳ית הגיב:

  פוסט מעולה. החברה עם התינוקת ששאלה אותך את השאלה נשמעת חכמה מאוד!!! היא נשמעת גם יפה (אם זה אפשרי)
  ולשאלתנו…. לפי הטבלה האם הרווח בין שינה לשינה נספר מתחילת השינה או מההתעוררות? בנוסף האם יש טבלה שמראה גם כמה זמן הם צריכים לישון כל שינה?
  בתודה
  ג׳ינג׳ית

  1. מור גפני דור הגיב:

   היא אכן יפיפייה 😉
   הטבלה מציינת את הזמן בין התנומות, כלומר מרגע ההתעוררות ועד לרגע ההרדמות (בממוצע).
   לגבי כמה זמן שינה בכל תנומת יום, בעקרון, מחזור שינה של תינוק נמשך בין 30 ל-60 דקות (בממוצע), כשכל תנומה יכולה להיות בין מחזור לשני מחזורים (שוב, בממוצע).

Follow

Follow this blog

Get a weekly email of all new posts.

Email address